.

Saturday, September 14, 2013

Kaplan Gb518

fortune Study Decision case 13-5: Acquisition Case GB518 Financial news report Principles and Analysis 1. To restore the fluidness of Heavy Duty Tractors the following measures were used. * The on the job(p) capital was calculate by subtracting current liabilities from current assets. operative capital 2007: $215,180,000 - $126,250,000 = $88,930,000 working(a) capital 2008: $324,120,000 - $162,300,000 = $161,820,000 From this, we can see mingled with the two long magazine the working capital almost double in the thick of 2007 and 2008. * The current balance = menstruation asset/ underway liabilities Current ratio 2007 = $215,180/$126,250 =1.70 to 1 Current ratio 2008 = $324,120/$162,300 = 2.00 to 1 amid the divisions of 2007 and 2008, the current ratio increased. In the year, 2007 Heavy Duty Tractors had $1.70 of assets for only dollar of liabilities. In 2008, they had $2.00 of assets for every dollar of liabilities. * Quick ra tio = (Cash + Market Securities +Current Receivables)/ Current liabilities Quick ratio 2007 = ($24,980 +$0 + $84,120)/$126,250 = 0.86 to 1 Quick ratio 2008 = ($48,500 +$3,750 + $128,420)/$162,300 = 1.11 to 1 This ratio besides increased between the years of 2007 and 2008. For the year 2007 the ratio was less(prenominal) than 1 content it driveed to liquidated it marketing securities in that year, to brook bills.
Ordercustompaper.com is a professional essay writing service at which you can buy essays on any topics and disciplines! All custom essays are written by professional writers!
In year 2008, the ratio increased over whizz and hence on that point was not a need to liquidate its securities. * Acc receivable perturbation ratio = Net impute Sales/ Average accounts receivable Ac c receivable turnover 2008 = $875,250/ (($84! ,120+$128,420)/2) =8.24 quantify Average collection period = 360 eld/ 8.24 = 44 geezerhood We would need to know the credit policy of the company to observe if this collection period is reasonable. * Inventory turnover = Cost of goods sort/ Average inventory Inventory turnover 2008 = $542,750/ (($96,780+$135,850) = 4.67 times disturbance period = 360/4.67 = 77 days * Cash to cash operational cycle = number of days...If you urgency to get a unspoilt essay, order it on our website: OrderCustomPaper.com

If you want to get a full essay, visit our page: write my paper

No comments:

Post a Comment